DNS Nedir?

DNS, açılım olarak Domain Name System anlamına gelen cümle öbeğinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak bakıldığında ise Alan Adı Sistemi olarak adlandırılır. Bu sistemin var olması yasaklanmış sitelere giriş, farklı DNS üzerinden daha hızlı internet deneyimi gibi işlere yarar. Alan adı sistemi yani DNS, internet üzerinde var olan sitelere bağlanmanıza ilişkin internet protokolü, yani web sitelerinin IP adresleri üzerinden bağlantınızı kontrol eder.

Diğer bir deyişle, DNS köprü vazifesini üstlenen ve sizin bilgisayarınız ile girmek istediğiniz web sitesine ait bağlantı arasında ulaştırma hizmeti sağlar. DNS değişimi ile Türkiye’de var olan TTNet, Türknet, Uydunet, Superonline ve benzeri birçok firmanın DNS’sinden yararlanabileceğiniz gibi Google gibi devlerin DNS adreslerinden de yararlanabilirsiniz.

En Güncel , En Hızlı DNS Adresleri 2020

Çok sık tercih edilen ve dünyanın en hızlı DNS adresleri olarak bilinen birçok DNS sağlayıcı mevcut. Bu DNS sağlayıcılar sayesinde var olan internet hızınızı artırabilir ve dünyanın dört bir yanına daha hızlı bağlantı kurabilirsiniz. İnternet üzerinde var olan muazzam ve güncel 2020 DNS adresleri, yerel DNS bağlantılarından daha hızlı olduğu tespit edilen ve tasdik edilen DNS’lerden oluşuyor. DNS sistemini bilen her 10 kişiden 9’u, sizin için listelediğimiz DNS’lerden birini mutlak olarak kullanıyor. İşte size dünyanın en iyi ve en güncel DNS adresleri;

Numarada Tartışılmaz DNS Sunucusu Level 3

Level3, dünyanın en hızlı ve en çok tercih edilen DNS sunucuları arasında ilk numarayı almayı hak eden ve tartışmasız dünyanın en iyi, en kaliteli, en sağlam DNS sunucusudur. Level3, internet anketlerinde başa oynamayı bırakmayan ve yapılan anketlerde %99,9 olarak 1 numarayı her zaman rakiplerinin elinden kapan özel bir DNS sunucusu. Güncelliğini 2020 yılında da sürdüren Level3 DNS adresi 209.244.0.3 (Kod 1) 209.244.0.4 (Kod 2) bağlantısı ile DNS adresi olarak tanımlanabilir ve sizi California, ABD üzerinden internet bağlantısı ile tüm dünyaya daha hızlı bir DNS tecrübesi ile bağlayabilir.

2 Numara’da OpenDNS

Neredeyse internetin var olduğu ve dünyada yayıldığı yıllardan itibaren kullanılan OpenDNS, 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 bağlantıları ile özel bir DNS sunucusu vazifesi görüyor. Rakibi Level3’e nazaran farklı bir eyaletten bağlantı hizmeti veren OpenDNS, Texas eyaleti üzerinde San Antonio lokasyonundan bağlantı sağlamakta. Yine bir Amerikan DNS sunucusu olan OpenDNS, Level3 ile birlikte dünyanın en çok tercih edilen sunucularından biri.

3 Numarada Dünya Devi Google ve Google DNS

Söz konusu Google olunca, DNS adresi de diğerlerinden farklı oluyor. Yine bir ABD DNS protokolü ile karşı karşıyayız. 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 kodlarını sırası ile DNS 1 ve DNS 2 kod alanlarına yazmanız halinde Google’ın arama motoruna ait olan bu DNS sayesinde özellikle Google üzerinden çok hızlı bir hizmet almaya başlayabilirsiniz. IPv6 protokolünü de destekleyen Google DNS, sizlere hız konusunda sorun yaşatmayacak premium DNS adreslerinden biri.

DNS Nasıl Değiştirilir?


Windows bilgisayarlarda aşağıdaki şekilde DNS adresi değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Apple Macbook bilgisayarla DNS adresi değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları izleyelim.

1) Sistem Tercihlerinde yer alan seçeneklerden Ağ simgesine çift tıklayın.
2) Gelen ekran üzerinde sol menüde yer alan aktif bağlantı alanınıza tıklayın ve “İleri Düzey” seçeneğinden devam edin
3) Gelen ekranda DNS sekmesi yer alacaktır. DNS Sekmesine tıklayın. IPv4 veya IPv6 adreslerinin yanında yer alan +/- kutucuklarından + simgesine tıklayın. DNS değişimi için çift ip gerekmektedir. İlk DNS IP’sini ekledikten sonra diğerini de + kutucuğuna tıklayarak ekleyin.
4) Ardından Tamam diyerek işlemlerinizi onaylayın. İşte bu kadar.

Bu aşamadan sonra internet bağlantınızı DNS’in gücü ve engelsizliği ile kullanabilirsiniz. DNS’in aktif olmadığını görürseniz Mac’inizi yeniden başlatın.