Bu işlemci ailesi ile birlikte ultra ince bir iş dizüstü bilgisayarı isteyenler için çok sayıda çekirdek ve iş parçacığı sunuluyor. Bu yeni işlemciler, uzaktan çalışma özellikleri için optimize edildi ve modern üretkenlik için çoklu iş parçacığı performansı ile bilgi işlemlerini bir üst seviyeye taşımak üzere tasarlandı.

AMD Ryzen PRO 4000 serisi mobil işlemcilerle desteklenen dizüstü bilgisayarlar 2020’nin ilk yarısından itibaren satışa çıkması bekleniyor. Öncelikli iş ortakları olan HP ve Lenovo, kurumsal tasarımları ile üretkenlik, güvenlik, yönetilebilirlik ve uzun ömürlü ürünlere odaklanacak.

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı Saeid Moshkelani, “Ryzen PRO 4000 Serisi mobil İşlemcilerin piyasaya sürülmesiyle AMD, üst düzey masaüstü bilgisayarlardan ultra ince ve oyun dizüstü bilgisayarlarına, şimdi ise modern iş dizüstü bilgisayarlarına kadar PC deneyimleri için yeni standardı bir kez daha tanımlıyor” dedi.

Ryzen 4000 PRO Özellikleri

Tepe model Ryzen 7 Pro 4750U 8 çekirdek ve 16 iş parçacığını içinde barındırıyor. Boost saatine baktığımızda ise 4.1 GHz seviyelerine çıktığını görüyoruz. Bu yonga geçmiş nesle göre tek ve çok iş parçacıklı iş yüklerinde sırasıyla %29 ve %132’ye kadar performans artışını beraberinde getiriyor. Orta sınıfta Ryzen 5 Pro 4650U bulunurken 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı ile geliyor. Bu yonga 4.0 GHz yükseltme saatinin yanı sıra 11 MB önbelleğe sahip. AMD Ryzen 3 Pro 4450U ise geçmiş nesil mobil işlemcilerle aynı çekirdek ve iş parçacığı sayısına sahip.

Belirgin çekirdek yükseltmelerinin yanı sıra, Ryzen Pro 4000 serisi daha fazla önbellekle geliyor. Temel yapılandırma 6 MB’den başlıyor ve 12 MB’a kadar çıkıyor. Önceki nesilde ise maksimum miktar 6 MB idi. Mobil yongaların termal tasarım gücü ise standart olarak 15W olarak listeleniyor.